Friday, 8 January 2016



Do nas je stigla priča o ubistvu učenjaka i dobre braće u Burejdi od strane
dvije osobe koje su prisustvovale zločinu. Prenosimo obje priče zasebno.


Prva priča:


Šejh Hamed el-Humejdi je stigao u zatvor "Es-Safra" u Burejdi a sa njim
je bilo otprilike 4 osobe a na njihovim očima je bio povez.
Došaptavali su se međusobno i govorili da su prvi put na tom mjestu, nakon
toga je skinut povez sa njihovih očiju a pred njima je bio kadija.
Rekao je šejhu Hamedu el-Humejdiju da je on predsjednik sudnica u Kasimu i sve ih obavijestio

da je izdana naredba o njihovom ubistvu pa su se svi začudili i izbezumili.
A što se tiče šejha Hameda el-Humejdija on je održao govor i rekao žestok govor,
a nakon toga su od svih tražili da napišu vasijet (oporuku).
Poslije toga je došao doktor i na leđa šejha el-Humejdija stavio znak, na
mjestu srca, na kojem se treba pucati i on je bio prvi koji je ubijen.


Druga priča:


Jedan od vojnika koji su učestvovali u zločinu ubijanja učenjaka
i dobre braće u Burejdi je rekao:
Pogubljenje je izvršeno u osam sati ujutro u centralnom zatvoru. U trenutku
pred izvršenje presude je došao šejh i kazao im da ko ima vasijet da ga napiše. Odgovorili su:

"Nemamo ništa osim što hoćemo vodu da se abdestimo i klanjamo." Pa su im dozvolili.

Potom su uveli osobe u zelenim odjelima sa maskama na licima.
Došao je doktor i odredio mjesta gdje se nalazi srce, potom je izvršeno ubistvo
a ja sam se okrenuo i nisam mogao gledati trenutak izvršavanja ubistva.
Moju pažnju je skrenula jedna osoba koja je izgovarala šehadet povišenim tonom.
Svi su ubijeni u isto vrijeme osim jedne osobe, nju su pucali sa 9 metkova.
Potom se proširio lijep miris pa sam upitao mojeg druga: "Ko se to namirisao sa ovim mirisom?"


A svi oficiri i drugi su se počeli zapitkivati i čuditi se zbog ovog mirisa.
Nakon toga me pozvao moj drug pa sam se približio ubijenim a miris
je izlazio iz njih i svaki od njih je imao podignut kažiprst sa šehadetom.
Zapitao sam se u sebi "Da li se za ovakve kaže da su oni haridžije."



izvor: http://justpaste.it/sejhhamedelhumejdi
https://twitter.com/almonaseron_32
Prevod i priprema: Ebu Abdurrahman

Thursday, 7 January 2016

Da li je Iran "Islamska Republika"?


Piše: uvaženi šejh muhaddis Abdullāh b. Abdur-Rahmān es-Sa'd, hafizehullāh

Kada se desila Īrānska revolucija uzdignuti su mnogi simboli islāma, i od tada se Īrān naziva Islāmskom Republikom. Međutim, stvarnost je u potpunosti drugačija. Īrān je država koja ne može biti udaljenija od islāma.

Dokaz za to imamo u mnogim činjenicama, navest ćemo samo dvije:

Prva, ono što je svima opće poznato, da je vjera šiija, dvanaestoimamaca, a to je zvanični mezheb u Īrānu, vjera širka (mnogoboštva) i džāhilijjeta (paganstva), vjera pretjerivanja i zablude, i vjera zapostavljanja zdravog razuma.
Potvrdu za to nalazimo u mnogim šiitskim kapitalnim djelima. Primjer toga je njihova tvrdnja da je Allāh stvorio nebesa i Zemlju samo radi njihovih imāma, da je Allāh prepustio njihovim imāmima upravljanje kosmosom, da je Allāh stvorio imāme prije svih svjetova na hiljade godina, da je opstanak Zemlje i nebesa usko vezan za prisutnost imāma, da su imāmi ti koji ljudima daju opskrbu, da oni u potpunosti poznaju gajb / tajni i nevidljivi svijet, da je Allāh utjelovljen u imāmima, da je ljubav prema Aliji, radijallāhu 'anhu, dobro djelo nakon kojeg ni jedno loše djelo ne može naškoditi itd.

Druga, da je javno uspostavljanje namaza jedan od najočiglednijih simbola islāma, bez imalo sumnje. Pa, da li vlast u Īrānu obavezuje narod da obavlja namaz, i da li podiže i uzdiže džamije i mesdžide?! Stvarno stanje u Īrānu suprotno je tome.
Za vrijeme izbora u Īrānu, mnoge medijske kuće i novinske agencije detaljno su pokrivali i prenosili rasplet situacije u tim danima. Jedna od tih medijskih kuća bio je Radio BBC-a (British Broadcasting Corporation).
Spomenuta medijska kuća poslala je poseban tim novinara i analitičara u Īrān kako bi pratili razvoj sitacije i rasplet događaja na izborima. Na njihovom čelu bila su dva spikera, a koji su inače poznati na tom radiju: Zejnul-Ābīdin Tevfīk i Ibrāhīm Halīl.
Kaže Zejnul-Ābīdin Tevfīk u jednom od izvještaja:
"Upravo je nastupilo vrijeme ezāna za sabah-namaz u Teherānu. Ali, ako želiš da čuješ ezān, nemoj sjediti u sobi kod kuće, jer nećeš ništa čuti. Ovo je bila jedinstvena prilika da čujemo ezan iz Teherāna, jer napolju nema buke i zvuka sirena, kao što je to slučaj diljem dana i početkom noći. Istina je, moram priznati, nisam čuo zvuk ezāna kako sam stigao u Teherān. Ni ja, niti moj kolega Ibrāhīm Halīl, a ni ostale kolege koje su sa nama. Prije nego sam napisao ovo što vam upravo čitam, upitao sam jednog kolegu, koji nam je bio u pratnji, a inače je iz Teherāna: 'Gdje je ezān? Gdje su džamije u zemlji koja već trideset godina živi u sjeni islāmske revolucije i koja se zove Islāmska Republika?' Tek sada sam spoznao da je vrlo malo džamija u Teherānu, i da su puno udaljene, te da se ezān emituje izrazito prigušenim tonom koji se, u osnovi, i ne čuje od silne buke. Država ne gradi džamije, niti ih gradi narod. Dragi slušaoce, ako si bio ubjeđen da je mnogobrojnost džamija i mnoštvo ezāna, kao što je to slučaj sa arapskim zemljama, dokaz islamijeta u Īrānu, onda ćeš morati sam sebe preispitati.
Gotov pa sam izgubio nadu da ću u nekoj īrānskoj ulici ugledati nešto što simbolizira islām kojeg svi imamo u podsvesti kada se spomene Īrān, sve dok nisam stigao na predizborni skup Ahmedinedžāda. Tada sam vidio kako se žene prekrivaju crnim tradicionalnim īrānskim platnom. Većina žena nije otkrivala osim lice i šake. Međutim, tada je kraj nas prošla parada simpatizera Mejr Husejn Mūsevija, daleko veća i mnogobrojnija od pristalica Ahmedinežāda. Nisam znao da su pristalice Ahmedinežāda pretežno siromasi sve dok nisam ugledao pristalice Mūsevija: skupocijeni prekrivači, djevojke nagizdane, sređene i ukrašene, najskupocjenija odjeća i nakit, mnoštvo nakita uočljivog na vratovima i rukama. Iza djevojaka hodali su mladići, također obučeni u skupocjenu odjeću i raznolikih frizura."
(završen citat)
Ovo što je emitovano na BBC-u je sušta istina. Poznato je da većina šiija, džaferiskog mezheba, uopšte ne obavljau namaz, a oni koji klanjaju među njima uvjek spajaju podne i ikindiju, i akšam i jaciju. A kada je u pitanju sabah-namaz, rijetko koga od njih možeš naći da dođe u džamiju. Njihova ulema to zna vrlo dobro.
Ono što ukazuje na njihovu udaljenost od islāma su događaji koji su se zbili u danima protesta protiv predsjednika Īrāna. Vlasti u Īrānu su uhapsile mnoge protestanate, i šta su im uradili? Neki od njih su mučeni u zatvorima, drugi su pregaženi autima (kao što je došlo u izvještajima opozicije), treći su mlaćeni sve do smrti, četvrti su obješeni na stubove za vješanje, kao što je i sama vlast obznanila, pa gdje je taj islām kojeg priziva ta vlast?!
Također, ono što upućuje na njihovu udaljenost od islama je činjenica da ubijaju i progone ulemu i dāije iz ehlissunnetske populacije, kao što se desilo Ahmedu Fetā Zādeh-u i drugima.
Da bi dokučili neprijateljstvo rafidija prema vjeri islāmu, dovoljno je da pogledate šta rade u Īrānu sa osoba koje napuste šiizam, ili sa onih koji pojašnjavaju njihove zablude.

Izvor: http://amir-smajic.blogspot.co.at/2015/06/da-li-je-iran-islamska-republika.html?m=1
Prijevod: Amir I. SmajićMedina, 21. ša'ban, 1436 god.

Wednesday, 6 January 2016

Poslednje vijesti o šejhu Halidu er-Rašidu




Poslednje vijesti o šejhu Halidu er-Rašidu, Allah ga učvrstio i podario mu izlaz.

Svjedočenje Abdullaha, sina šejha Halida er-Rašida, koje je objavljeno skorije.


"Osmjeh ne napušta mojeg oca kada ga posjećujemo od naše prve posjete njega u tom mjestu (tj. zatvoru) ali prilikom poslednje posjete smo nažalost vidjeli nemoć (slomljenost) na njegovom licu. Molimo Allaha da se osveti onome ko ga doveo u takvo stanje.
Mojem ocu je presuđeno krajnje nepravednom presudom. Suđenje je počelo u neodređeno vrijeme (tj. kad se tagutima ćefnulo da mu sude nakon dugog niza godina koje je šejh proveo u zatvoru bez ikakve optužnice ili suđenja, odjednom su ga izveli pred sud) koje je obavljeno priljepljivanjem optužnica a koja je završena odugovlačenjem u drugorazrednoj presudi

kojom je dobio 15 godina zatvora.
Optužili su mojeg oca, šejha Halida er-Rašida za finansiranje terorizma (tj. džihada na Allahovom putu, op. prev) za pranje novca (tj. sakupljanje donacija, op. prev.) i zabluđivanje omladine (tj. pozivanje u Allahovu vjeru, op. prev).
Žestoko su ga mučili ljudi oficiri, istražitelji - veoma veoma teškim tjelesnim mučenjem.
Nakon ispitivanja bi ga vratili u samnicu na kolicima na kojima se zatvorenicima dijeli hrana a on u nesvjesti. (tj. od žestine mučenja šejha on bi pao u nesvjest, op. prev.)
Istražitelji zabranjuju mojem ocu da obavlja namaz a kada bi tražio da obavi namaz bičevali bi ga, tako da je moj otac spajao namaze na kraju noći a njegovo tijelo premoreno.
Moj otac je protestovao glađu nekoliko puta kako bi prestali da ga muče, onda bi ga oni ostavili na jedan kraći rok a onda bi se ponovo vratili i mučili ga više nego prije.
Mojem ocu, šejhu Halidu er-Rašidu istražitelji zabranjuju da spava i po nekoliko dana, toliko da bi on govorio ono što ni sam ne bi razumio od težine umora. Ako bi zaspao, ili sjeo ili ako bi pao u nesvjest - bičuju ga.
Zulumćari hoće da izvedu šejha Halida er-Rašida iz zatvora poniženog (donjeg) a on odbija osim da izađe ponosan (gornji).
Tako mi Allaha zatvor mu nije povećao osim čvrstinu i ponos.
Uputite puno dova za našeg šejha da ga Allah učvrsti i podari mu izlaz.
Allahu moj, povećaj mu ustrajnost na istini, otkloni njegove brige i izvedi ga ponositog.
O Allahu..."


Abdullah, sin šejha Halida er-Rašida


Izvor:
http://alfetn.net/vb3/showthread.php?p=984542
izvor prevoda: 
http://justpaste.it/halidrasid
Priprema i prevod: Ebu Abdurrahman